adola
ŚwinkoPosiadacz

Dołączył: 26 Lut 2010
Posty: 18
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3 Skąd: Zasad Płeć: Kobieta
|
Wysłany: Wto 20:00, 02 Mar 2010 Temat postu: Rasy świnek morskich |
|
|
RASA BIAŁA-Cechuje się nieskazitelnie białą, gładką i miękką sierścią. Skóra na całym ciele jest różowa, uszy i stopy bladoróżowe. Dość często zdarzają się osobniki albinotyczne, pozbawione zupełnie barwnika w skórze, których oczy są czerwone. W rasie tej częściej niż zazwyczaj zdarza się gigantyzm. Aby uniknąć tego problemu, hodowcy co jakiś czas krzyżują te świnki z mniejszymi przedstawicielami gatunku
RASA BEŻOWA-Futerko tej rasy jest koloru (jak sama nazwa wskazuje) koloru beżowego, a dokładniej surowego jedwabiu. Bardziej pożądanym odcieniem jest płowy, natomiast żółty traktowany jest jako defekt. Różowe uszy i łapy harmonijnie współgrają z całością
RASA KREMOWA-Tutaj także nie pożądane są jakiekolwiek domieszki koloru żółtego. Im jaśniejszy jest kremowy odcień sierści, tym lepiej. Sierść na brzuchu zwierzęcia nie powinna być jaśniejsza niż ta na grzbiecie i bokach. Oczy najczęściej spotyka się koloru rubinowego
RASA LILA-Pochodzi od rasy beżowej. Jej sierść jest koloru szarego, z gołębim zabarwieniem, czasami nawet wpadającym lekko w róż. Oczy świnek są różowe. Beżowe zabarwienie sierści nie jest mile widziane.
RASA RUDA-Kolory sierści tej rasy są najbardziej różnorodne. Przechodzą od czerwono-mahoniowego, przez czysty, ognisty rudy, skończywszy na pomarańczowym. Każdy włos na całej długości powinien mieć jednolitą, nie rozjaśnioną nawet przy nasadzie barwę. Odcień oczu jest czerwony, a kolor uszu i stóp powinien harmonijnie współgrać z całością ubarwienia (dlatego nie może być zbyt ciemny. Świnka ta zmienia odcień sierści dwa razy w ciągu życia. U młodych osobników jest to jasno rudy, w wieku dojrzałym przechodzi w ciemniejszy, nasycony, a na starość zwierzęcia znów ulega rozjaśnieniu. Z rasy rudej wywodzi się też złocista o bardzo pięknie umaszczonym futrze w kolorze starego złota i różowych oczach.
RASA CZEKOLADOWA-Jest jedną z najstarszych ras. Cechuję ją piękny czekoladowy kolor gładkiej i jedwabistej sierści, Tym lepszy im ciemniejszy. Uszy i stopy zwierzątka są koloru ciemnej czekolady, rozjaśnione nieco czerwienią.
RASA CZARNA-Sierść takiej świnki powinna byś jednolicie czarna, z jak najbardziej głębokim odcieniem, a poszczególne włosy nie mieć żadnych przebarwień na całej długości. Również uszy i stopy muszą być czarne. Dobrze utrzymana okrywa włosowa odznacza się pięknym metalicznym połyskiem. Niestety takie zwierzęta spotyka się bardzo rzadko.
RASA AGUTI-Jest to określenie ubarwienia jak najbardziej zbliżonego do naturalnego umaszczenia wszystkich gryzoni, a sama nazwa wywodzi się od bliskiego krewnego świnek-gryzonia o nazwie Aguti. Kolor ten jest o tyle specyficzny, iż posiada różne odcienie na długości całego włosa. Jego dwa końce są ciemniejsze, a środek jaśniejszy. Może to być kolor ciemno-brązowo-złocisty (aguti złoty), metalicznie-szary (aguti srebrny) lub czerwono-brązowo-cynamonowy (aguti cynamonowy). Jednak całe futerko nie powinno się różnić odcieniem na poszczególnych partiach ciała.
RASA HIMALAJSKA-Zapewne bardziej odpowiednia dla tego gatunku byłaby nazwa-syjamska, ponieważ ubarwienie takich świnek jest bardzo podobne do kociego. Całe ciało mają koloru nieskazitelnej bieli, jedynie okolice uszu, nosa, pyszczka i łap, są przyciemnione barwą od sepii, aż do prawie czarnego (zależnie od danego osobnika). Najbardziej powołanym odcieniem tułowia jest kremowa biel, niepowołanym zaś odcienie żółci. Natomiast ciemniejsze plamki powinny być jak najbardziej jednolitego koloru. Co ciekawe, młode świnki himalajskie początkowo są całe białe, dopiero po 2-3 tygodniach, pojawiają się ciemniejsze plamki.
RASA HOLENDERSKA-Jest to rasa najpopularniejsza, jednak z kolei trudno o zachowanie jej całkowitej czystości. Kolory muszą być bowiem rozmieszczone na jej ciele w określony sposób. Tłem jest zazwyczaj biel, a tył ciała i okolice oczu oraz uszu najczęściej są w kolorze rudym, czarnym, czekoladowym, bądź aguti.
RASA SZYLKRET-Jest ona już coraz rzadziej spotykana, ze względu na trudność wyhodowania odpowiedniego osobnika. Umaszczenie tych świnek przypomina wzór szachownicy z naprzemiennie położonymi czarnymi i rudymi kwadratami. Częściej spotykany jest tzw. szylkret biały, gdzie naprzemiennie z kwadratami w danych kolorach występują także białe pola. Wyhodowanie takich świnek zależy w dużej mierze od szczęścia, ponieważ nawet z zwykłym miocie, może się pojawić taka perełka.
RASY ABISYŃSKIE-Sierść tych świnek nie przylega gładko do ciała, ale rośnie w różnych kierunkach i pod różnym kątem. Całe zwierzę sprawia wrażenie rozczochranego (świnka punk). W określonych okolicach ciała zwierzęcia zlokalizowane są tzw. rozetki, tworzone przez promieniście rozchodzące się na wszyskie strony włosy (tworzące jakby kółko). U świnki stu procentowo rasowej powinno ich być dziesięć. Jedna na zadzie, po jednej w okolicy bioder i barków, dwie na każdym boku i jeszcze jedna na czole. Rozetki te powinny być jak najbardziej wyraźne i głębokie, z ostro wyodrębnionymi krawędziami, a ich środek powinien być jak najmniejszy. Zwierzęta te przybierają umaszczenia takie same jak świnki gładkowłose.
RASY PERUWIAŃSKIE-Również mają zróżnicowane ubarwienie, jednak nieco jaśniejsze niż pozostałe rasy. Cechują się długim (ok. 20cm., ale zdarzają się i włosy 50 centymetrowe), jedwabistym futrem. Najdłuższa sierść wyrasta zazwyczaj na zadzie, a ta z karku opada na pyszczek zwierzaczka (świnka hippis). Nowo narodzony osobnik ma krótką sierść i dwie, umieszczone na krańcach ciała, rozetki które dadzą początek bujnemu włosowi.
RASY SZETLANDZKIE-Pochodzą od rasy peruwiańskiej. Sierść tych zwierząt także jest dość długa, jednak ta z karku układa się do tyłu przez co pyszczek świnki jest widoczny. Posiadają wiele ubarwień, tak jak gładkowłose. Czasami na czole sierść ułożona jest w małą rozetkę (szetlandy czubate).
Źródło:http://swinkim.w.interia.pl/rasy.htm
Post został pochwalony 0 razy
|
|